السلام عليک يابن الزهرا ...فدك-۱

يابن الزهرا . آقاجون . اين روزها دلم سخت هوای مدينه رو داره . مدينه ....

دلم می خواد يکبار ديگه از فدک بدونم و بخونم . نمی دونم شايد بهتر تامل کنم . 

از کتاب فروغ ابديت(تجزيه وتحليل کاملی از زندگانی پيامبر اکرم (ص) ) خوندم که ::

" فدك " سرزمين آباد و حاصل خيزي بود كه در نزديكي " خيبر " قرار داشت ، و فاصله آن با مدينه ، در حدود 140 كيلومتر بود ، كه پس از دژهاي خيبر ، نقطه اتكا‌‌ يهوديان حجاز به شمار مي رفت ، سپاه اسلام ، پس از آنكه يهوديان را در " خيبر " و " وادي القري " و " تيما " در هم شكست ، و خلائي را كه در شمال مدينه احساس مي شد ، با نيروي نظامي اسلام پر نمود ؛ براي پايان دادن به قدرتهاي يهودي در اين سرزمين ( كه براي اسلام و مسلمان كانون خطر وتحريك بر ضد اسلام به شمار مي رفتند ) سفيري به نام " محيط" پيش سران فدك فرستادند .

 " يوشع بن نون " كه رياست منطقه را بر عهده داشت ، صلح و تسليم را نبرد ترجيح داد ، و تعهد كرد كه نيمي از حاصل را هرسال در اختيار پيامبر اسلام بگذارد و از اين پس ، زير لواي اسلام زندگي كند . همچنين ، بر ضد مسلمانان دست به توطئه نزند ، و حكومت اسلام در برابر اين مبلغ امنيت منطقه آنها را تامين نمايد .

سرزمينهائي كه در اسلام به وسيله جنگ و قدرت نظامي گرفته مي شود ؛ متعلق به عموم مسلمانان است ، و اداره آن به دست فرمانرواي اسلام مي باشد ؛ ولي سرزميني كه بدون هجوم نظامي و اعزام نيرو به دست مسلمانان مي افتد ، مربوط به پيامبر و امام پس از وي مي باشد ، و اختيار اين نوع سرزمينها با او است .مي تواند آن را ببخشد ؛ مي تواند آن را اجاره دهد . يكي از آن موارد اينست كه از اين املاك و اموال ، نيازمنديهاي مشروع نزديكان خود را به شكل آبرومندي بر طرف سازد .

{ سوره حشر ، آيه هاي 6 و 7 ؛ اين مطلب در كتابهاي فقهي در بخش " جهاد " ، تحت عنوان " في‌‌ء " و " انفال " مورد بحث واقع شده است .}

 

اللهم عجل لوليک الفرج

/ 0 نظر / 19 بازدید